Vajinismusta Eş Desteği

Vajinismus: ( cinsel ilişkiye girememe ) bir çift sorunudur. Her türlü cinsel birliktelik sorunu, iki kişiyi ilgilendirir ve çözüm aramak ta birlikte olmalıdır. Problemi kadın partnere maletmek, suçlayıcı tavra girmek, gerçekte çözümsüzlük getirir ve kişileri mutlu geçecek günlerden mahrum eder.

Daha önce de hep belirtildiği gibi, vajınismus daha önceden olup olamayacağı bilinemeyen bir sorundur. Severek ve isteyerek başlayan bir birliktelikte kimse başına vajinismus tarzı bir sorun geleceğini tahmin edemez. Yaşanan kasılmalar ve cinsel ilişkiye blokaj, istemli değildir. Eşinizin sizi küçümsemek veya istememek gibi duyguları yoktur. Yalnızca kaygıları nedeniyle kendisini koruma içgüdüsü ile bu hareketleri istem dışı gerçekleştirmektedir. Bu hareketlere alınmak, çözüm aramaktan vazgeçmek, beraberinde cinsel soğukluğu, erkeklerde sertleşme sorunlarına ve erken boşalmaya zemin hazırlar.

Bu problem ile karşılaşan çiftler, yaşadıkları toplumun kültürel düzeyine göre beklemeyi, susmayı ve sorunu ötelemeyi seçebilirler. Bu sorun cinsel bilgisizlik yaşayanlarda görüldüğü gibi yüksek bilinç düzeyine sahip gruplarda da çok sık rastlanmaktadır.

Hep tekrarladığımız üzere, vajinismus bir ‘’erteleme hastalığıdır.’’ Bazı bayanlar, sürekli tedavilerini geciktirmek ve erteleme yoluna gitmek isterler. Zamanla onlar için cinsellik bir kabusa dönüşebilir. Zaman içinde korkular ve kaygılar artabilir. Tıpta her hastalıkta olduğu gibi ilerlemiş vakaların tedavisi her zaman daha zor olacaktır.

Eğer bu tür bir durumla karşı karşıya kalırsanız, eşinize karşı tedavi konusunda ısrarcı ve otoriter olmanızda fayda vardır. Problemle yüzleşmekten kaçınan eşinize yardımcı olmak, desteklemek görevi size düşmektedir. Sorunu halletmek isteyen ancak bir cesaretle başlayamayan eşinizin itici gücü olun ve tedavisi mümkün ve genellikle kolayca çözülen bir problem için karamsar günler geçirmekten vazgeçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir