Sezeryan sonrası normal doğum

Sezeryan sonrası normal doğumda , ilk sezeryandaki rahim dikişinde binde 2-7 yırtılma olasılığı vardır. Bu sağlık riski yaratabilecek bir orandır. Türkiye’de çoğu doktor bu riski almama konusunda hemfikirdir.

Bazı özel durumlarda ( 1. Operasyondan sonra 2 yıl geçmiş olması, başka bir operasyon geçirmemiş olmak, 1 . operasyonun rahim alt kesi ile olma hali ) normal doğum denenebilir. Bu doğumun gerçekleşeceği hastanede acil sezeryan için tüm şartlar hazır olmalıdır.

 

SEZERYANIN DEZAVANTAJLARI

  • Zamansız sezeryana bağlı erken doğum
  • Bebekte solunum sorunları. Normal doğuma göre 39. Haftada bile 2-2,5 kat fazladır.
  • Anne –bebek bağlanma sorunları
  • Emzirme sorunları
  • Bağırsak sorunları- ameliyata bağlı karın içi yapışıklıklar

Elektif ( isteğe bağlı ) sezeryan her zaman , doğuma ikna edilemeyen , korkusu olan hastalar için uygulanabilmelidir. Bu konuda yasaklama şeklinde bir uygulama herkes için ( hasta ve doktor için ) sakıncalıdır. Her hasta için doğru seçimi yapmak için doktor ve hastayı yalnız ve özgür bırakmak gerekir.

EPİZYO ( DOĞUM KESİSİ ) GEREKLİ Mİ ?

Genellikle ilk doğumlarda, bebeğin çıkışı sırasında perineyi veya makatı yırtma olasılığı varsa, kötü ve kontrolsüz yırtılmayı önlemek için, çıkımı rahatlatmak için vajen arka duvara yapılan bir kesidir. Epizyo onarımı, kontrolsüz yırtığa göre daha kolaydır ve daha iyi iyileşir. Genelde ilk doğumda çoğu vakaya uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir